NIE DOKONAŁEŚ JESZCZE ZAKUPÓW W NASZYM SKLEPIE

ZAPRASZAMY

Bądź pierwszy!

 

Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać informacje od Phenomé.
powrót

Syntetyczne zapachy

Syntetyczne substancje zapachowe to łatwe i tanie w produkcji zastępstwa dla naturalnych zapachów uzyskanych ze źródeł roślinnych i zwierzęcych. Praktycznie wszystkie znane związki zapachowe naturalne mają swoje chemiczne odpowiedniki. Są one szczególnie cenione przy produkcji perfum, jako że pozwalają na tworzenie niebanalnych wielo­wymiarowych kompozycji.

Syntetyczne zapachy są powszechnie sto­sowane we wszystkich typach produktów kosmetycznych. Jedna kompozycja zapachowa może zawierać nawet dwieście substancji, z których każda może alergizować skórę1.

Syntetyczne substancje zapachowe mogą powodować bardzo silne reakcje alergiczne i są w rzeczywistości groźne dla człowieka. Z łatwością wchłaniane są przez ciało ludzkie, gdzie następuje ich bioakumulacja2. Oznacza to, że mogą być nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie; szczególnie duże ich stężenie wykryto w mleku ludzkim3 4. Obecność sztucznych substancji zapachowych została również stwierdzona w wodzie, rybach, krabach5 oraz zwierzęcej tkance tłuszczowej6. Szczególnie złą sławą cieszy się ostatnio syntetyczne piżmo – często wykorzystywane do produkcji perfum, kremów po goleniu, mydeł i innych produktów higienicznych. Podejrzewa się, że zaburza pracę układu dokrewnego i wywołuje nowotwory7.

NAZWA W INCI

Substancje zapachowe występują na etykietach pod zbiorową nazwą:

Parfume, Fragrance lub Aroma

zarówno gdy są to kompozycje syntetyczne jak i wtedy gdy są naturalne.

  • Z uwagi na brak możliwości rożróżnienia, nale­ży przed zakupem produktu zapoznać się z informacjami od producenta i kupować tylko produkty tych marek, które definitywnie deklarują nie używanie syntetycznych zapachów w swoich produktach w ogóle.

Często się bowiem zdarza, że naturalne olejki eteryczne mieszane są z zapachami synte­tycznymi, w celu wzmacnienia zapachu i ograniczenia zużycia drogich, naturalnych olejków eterycznych.


‹ wstecz
Serwis internetowy www.phenome.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów.
Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Polityka prywatności.
nie pokazuj więcej tego powiadomienia